ברוכים הבאים לאתר החדש של נגב ג'ובס, לשאלות או הערות ניתן לפנות אלינו כאן  הבנתי

ראיון עבודה ללא לחץ: בניית ביטחון עצמי

15.1.2015
נכתב ע"י : Negev Jobs

מאת דליה בר-יצחק

במאמר הקודם, "מה מלחיץ בראיון עבודה", סקרנו את הסיבות לכך שראיון העבודה גורם ללחץ ולחרדה. עוד נושא שמשפיע מאד על ההתנהלות שלנו בראיון העבודה ועל איך אנחנו מציגים את עצמנו, הוא תחושת הביטחון העצמי והערך העצמי שלנו. זה משתקף בשפת הגוף ובטון הדיבור שלנו. אז נכון שאתם לא חייבים להיות מוחצנים ונוטפי ביטחון עצמי כדי להצליח בראיון העבודה, לפעמים זה דווקא מאיים על המראיין וזה לא מי שהם מחפשים. ומצד שני, חוסר ביטחון בולט גם משפיע לרעה.  החוכמה היא להציג את עצמכם באופן אמיתי, מאוזן וכזה שמתאים לתפקיד

איך לבנות ביטחון עצמי לקראת ראיון העבודה

לפעמים חוסר הביטחון בראיון העבודה נובע מהתחושה שאני לא באמת מתאים לתפקיד. כמו שכתבתי במאמר הקודם על הפחדים, גם כאן התחושה הזו נובעת מדברים עמוקים יותר, ולא תמיד מודעים. למשל – אם אני לא עונה ב 100% על דרישות התפקיד, אם הנסיון שלי לא מספיק לדעתי, אם אני חושב שאחרים יותר טובים ממני, אם אני מתמקד תמיד בכישלונות ולא זוכר את ההצלחות שלי. וכמובן שישנן עוד סיבות לחוסר ביטחון, כמו דימוי עצמי נמוך, תחושה שלא מגיע לי להצליח, שלא אוהבים אותי ואני לא מוכשר לשום דבר.

בניית ביטחון עצמי זה תהליך ארוך שבו מטפלים בכל התחומים האלו, אבל אפשר גם באמצעות תרגיל פשוט להעלות את תחושת הביטחון העצמי לקראת הראיון.

הכינו רשימה של לפחות 20 תכונות, כישרונות ויכולות שיש לכם. התחילו בצד המקצועי – כל התכונות, המעלות, הידע והכשרונות שתורמים לצד המקצועי שלכם.  הוסיפו גם תכונות אישיות, ידע נוסף, יכולות וכשרונות נוספים שיש לכם. הוסיפו גם תכונות גופניות – כגון צבע עיניים, שיער וכו' גם אם אתם לא לגמרי אוהבים אותם.

בכל יום, פעם ביום, עמדו מול הראי, הסתכלו לעצמכם בעיניים ותגידו בקול – "אני מתאים לתפקיד כי אני..." ואת התכונה המתאימה או "אני אוהב את עצמי כי אני..." ואת התכונה המתאימה. מאד חשוב להסתכל לתוך העיניים ולהגיד את זה בקול, לא רק במחשבה הפנימית, אלא שתשמעו את עצמכם דרך האוזניים. זה אולי ישמע מוזר בהתחלה, אבל זה עובר אחרי יומיים ואחרי כמה ימים תתחילו להרגיש שינוי ולראות את עצמכם אחרת בראי.

את התרגיל הזה כדאי לבצע גם אם אין לכם כרגע ראיון עבודה מתוכנן גם כי לוקח כמה ימים עד שמרגישים את ההשפעה שלו וגם כי הוא לא קשור לראיון עבודה ספציפי.

על הכותבת:

  • בעלת "מביישנות למנהיגות" -  טיפול בחרדה חברתית, ביישנות, פחד קהל וטיפוח מנהיגות אישית.
  • מטפלת ומאמנת מוסמכת בשיטת "המסע" ומנהיגות בעלת חזון
  • מטפלת ומורה לתטא הילינג
  • מטפלת בריקול הילינג
  • בעלת ערוץ בישול טבעוני ביוטיוב – טבעוניקה.

פרטים נוספים באתר: www.daliabi.com

קבלו במתנה את המדריך להתמודדות עם חרדה חברתית ביומיום

לפרטים
050-7528356